Nezisková organizace pro vaši lepší informovanost

Zajímavá videaJak předejít rakovině děložního čípku

5 faktů o rakovině děložního čípku

. Rakovinu děložního čípku způsobuje infekce lidským papiloma virem (Human Papiloma Virus - hrHPV).

. Gynekolog ji může včas odhalit preventivním cytologickým stěrem z děložního čípku případně zjistit skrytou infekci a to pomocí testu HPV DNA.

. Očkování výrazně snižuje riziko vzniku rakoviny děložního čípku, ale vakcíny nechrání proti všem rizikovým typům HPV a jsou vhodné především pro ženy a muže (dívky a chlapce), kteří ještě nezahájili sexuální život.

. Kondom je důležitou, ne však absolutně spolehlivou ochranou. Muži v onemocnění figurují jako přenašeči.

. Rakovině děložního čípku je možné téměř ze 100 % předejít vhodným chováním, uvědomělým přístupem sama k sobě a především pravidelnými preventivními prohlídkami u gynekologa.

zdroj: www.mojemedicina.cz

Rakovina děložního čípku

Jak se rodí laboratorní výsledky

Co se děje s vaší krví mezi odběrem a okamžikem, kdy vám lékař sdělí výsledky? Podívejte se na CESTU VZORKU, po které vás provede vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Plzeň prof. MUDr. Jaroslav Racek, DrSc. a jeho kolegové.

Jak odstranit klíště

Poradíme vám, jak se chránit před klíšťaty a jak je odborně odstraňovat.

Zdroj: www.mojemedicina.cz

Vyšetření moči

Vyšetření moči je orientační diagnostická metoda, která umí relativně snadno a rychle upozornit na chorobný stav. Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc. z Ústavu klinické biochemie a laboratotní diagnostiky UK a VFN vám vysvětlí, jak fungují ledviny, jak se moč vyšetřuje, kolik je jí třeba, proč je lepší první ranní moč a jak rychle se má vzorek dostat do laboratoře.

Zdroj: www.mojemedicina.cz

1
Další