Tuberkulóza
Tato nemoc provází lidstvo od nepaměti, bohužel ani v jedné zemi na světě se ji nepodařilo úplně vymýtit. Mezi země s vyšším výskytem patří například Pobaltské státy, Bělorusko, Moldávie, Rusko, Ukrajina, Bulharsko a Rumunsko. Česká republika je řazena mezi země s příznivou epidemiologickou situací a je srovnatelná se západoevropskými zeměmi. Podle zdravotnických informací bylo v roce 2015 hlášeno 486 případů. Nakažení byli především z řad bezdomovců a cizinců.
- Tuberkulóza je specifické infekční onemocnění, vyskytovala se již jak ve Starém Řecku, tak i v Říši římské.
- V současnosti je ve světě nejčastější smrtící infekční chorobou, asi 20 miliónů osob nemocných tuberkulózou a každoročně na ni umírají asi 3 milióny osob.
- Tuberkulóza zůstává sociální chorobou.
- Nejčastějším zdrojem tuberkulózní nákazy je člověk nemocný tuberkulózou. Bránou vstupu infekce je z 80–90 % dýchací ústrojí.
Příznaky
Symptomy aktivní TB závisejí na tom, který orgán je postižen. Nejčastěji postiženým orgánem jsou plíce, proto uvádíme příznaky plicní TB: Chronický kašel, horečka, zimnice, hubnutí, únava
Laboratorní vyšetření
Příčinou onemocnění je Mycobacterium tuberculosis complex. Ochrana spočívá v rychlé diagnostice a správné léčbě. Diagnostika plicní TBC je založena na klinickém obrazu, zobrazovacích metodách a mikrobiologickém průkazu tuberkulózních bacilů. K určení definitivní diagnózy TBC je nejčastěji vyšetřováno sputum (vykašlaný hlen). Využívá se také kožní test, a pak ještě složitější krevní test, tzv. IGRA. Při podezření na mimoplicní TB je materiál odebírán podle příslušné mimoplicní lokalizace (moč, menstruační krev, mozkomíšní mok a další materiály). Na mikroskopii a kultivaci lez odesílat i vzorky tkání.
Léčba
Při léčbě aktivní TB se potíže zmírňují až ztrácejí v horizontu několika týdnů, přes to je ale nezbytné dodržet celkovou doporučenou dobu léčby (většinou 6 měsíců). Dlouhá doba léčby je potřebná k zabití co největšího počtu mykobakterií, tak aby nedocházelo k recidivě onemocnění. Nedodržení léčebného režimu vede ke vzniku rezistentních kmenů a tím k závažnější formě TB, která se léčí velmi dlouho.
Léčba TB musí být jak během hospitalizace tak v ambulatní fázi kontrolovaná,aby byla jistota, že nemocný léky skutečně bere v doporučeném dávkování.
Podrobněji o testování TBC na www.laboratornitesty.cz