Nezisková organizace pro vaši lepší informovanost

Respirační onemocnění

Respirační onemocnění zahrnují velký počet virových onemocnění s velmi podobnými příznaky a podobnou léčbou. Průběh onemocnění ale může být velmi rozdílný - od zcela nezávažného nachlazení až po těžký stav s komplikacemi.

Co způsobuje respirační choroby?
Příčiny, které stojí za šířením respiračních chorob, jsou velmi různorodé. Může se jednat o celou řadu respiračních virů, bakteriální infekce, kvasinky, plísně, ale také například inhalace dráždivých plynů a prachů. Obecně vzato ale můžeme říct, že infekce horních cest dýchacích jsou většinou virového původu. Infekce dolních cest dýchacích kromě virů způsobují také hlavně bakterie, které zpravidla vyvolávají zánět plic nebo pohrudnice.

 Jeden z nejčastějších příznaků virových onemocnění horních i dolních cest dýchacích je kašel. Nejprve suchý a dráždivý, který později přechází ve vykašlávání hlenů. Mezi další běžné příznaky patří otok a překrvení sliznice, pálení v nose, zvýšená teplota až horečka, únava, bolest kloubů a svalů, bolest na hrudi, afty nebo nechutenství.

Kdy je třeba zvolit laboratorní testy k určení diagnózy a především k volbě vhodné léčby? Přečtěte si v článku, který vyšel v časopisu Moje zdraví