Nezisková organizace pro vaši lepší informovanost

Rakovina prostaty

Prostata je malá žláza tvaru vlašského ořechu, která u mužů obkružuje horní část močové trubice. Produkuje tekutinu, která  je součástí seminální tekutiny. Nádor, který se vyvíjí v prostatě, může zůstat lokalizovaný (celý nádor je uvnitř prostaty) po mnoho let a může způsobovat jen minimální, sotva rozpoznatelné potíže. Ve většině případů je karcinom prostaty pomalu rostoucí a příznaky onemocnění se objevují, až když se karcinom zvětší natolik, že zužuje močovou trubici.

Příznaky: časté močení (především v noci), slabý či přerušovaný proud moči, bolest či pálení při močení nebo ejakulaci, hnis či krev v moči nebo v seminální tekutině, nepříjemný pocit v dolní polovině zad, pánve a horní části stehen. Nicméně však většina těchto potíží může být způsobena i jinými onemocněními, jako jsou benigní hyperplazie prostaty (BPH-nenádorové zvětšení prostaty), infekce močových cest, akutní zánět prostaty či pohlavně přenosné nemoci

Lékař musí rozhodnout, čím jsou pacientovi problémy způsobeny a nasadit vhodnou léčbu, případně léčbu odložit a pacienta pravidelně sledovat.

Více informací na www.laboratornitesty.cz

Přečtěte si zajímavé články o problematice prostaty.