Nezisková organizace pro vaši lepší informovanost

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního hrdla (čípku) začíná pomalu. Nejdříve vznikají předrakovinné (prekancerózní) změny buněk lemujících vnitřní a vnější stranu děložního čípku a jsou odlišné od normálních buněk čípku. Jestliže se předrakovinné změny ponechají neléčené, mohou se buňky měnit s větší pravděpodobností až na karcinom. Bez další léčby nádorové buňky rostou a pronikají do okolních tkání děložního čípku a mohou se šířit do dalších tkání, např. do děložního těla.

Díky včasnému záchytu předrakovinných stavů nebo časné neinvazivní formy rakoviny (in situ) je rakovina děložního čípku snadno vyléčitelná!

Naopak pozdně diagnostikovaná končí často fatálně.

Předrakovinné změny děložního čípku nemají obvykle žádné klinické příznaky. U invazivního (pokročilého) nádoru ženy uvádějí příznaky, jako je zvýšený vaginální výtok a/nebo abnormální krvácení mimo menstruační cyklus či po pohlavním styku. Dalšími příznaky může být bolest v podbřišku či úbytek na váze. Tyto příznaky se obvykle objevují, až když je nádor pokročilý a může být již rozšířen i do sousedních tkání.

Proto je velmi důležité navštěvovat minimálně jednou ročně svého gynekologa. Pravidelné testy riziko včas odhalí.

Více informací na www.laboratornitesty.cz

Přečtěte si zajímavé články o problematice rakoviny děložního čípku.