Nezisková organizace pro vaši lepší informovanost

Problémy s otěhotněním. Hormon AMH.

Pro budoucí maminky, které mají problém s otěhotněním nebo z jakéhokoliv důvodu odsouvají založení vlastní rodiny,  je tady možnost vyšetření AMH (Antimülleriánského hormonu). 

Prostřednictvím stanovení koncentrace AMH (antimülleriánského hormonu) v krvi lze odhadnout individuální ovariální rezervu vajíček a díky tomu „biologický věk“ vaječníků. Množství AMH v krvi ženy závisí na počtu vajíček. Čím starší je žena, tím méně vajíček má k dispozici a tím nižší je i koncentraci AMH v krvi. Je-li hodnota AMH v normálním rozsahu, znamená to, že počet vajíček je dostatečný a plodnost ženy je optimální. Klesající ovariální rezerva se odráží ve snižování hladiny AMH. Tomu odpovídá i snižující se pravděpodobnost otěhotnění.

Stanovení AMH se používá také jako jeden z ukazatelů pro odhad reakce vaječníků na hormonální stimulaci při provádění in vitro fertilizace (IVF). Poskytuje tak lékaři další informaci přispívajících významným způsobem k rozhodnutí, jak bude veden celý proces stimulace. Protože každý člověk je „originál“, je pečlivé zhodnocení všech vstupních faktorů a volba správného „fertilizačního protokolu“ základem úspěchu celého fertilizačního procesu.

Podrobné informace o vyšetření AMH si můžete přečíst na www.laboratornitesty.cz