Nezisková organizace pro vaši lepší informovanost

Mužské pohlavní hormony u žen

Proč a kde se v ženském těle tvoří mužské pohlavní hormony?

I ženské tělo potřebuje ke správnému fungování malé množství mužských pohlavních hormonů, konkrítně testosteronu. Testosteron je u žen produkován především ve vaječnících a v menší míře též v nadledvinách. U žen po menopauze se produkce testosteronu ve vaječnících výrazně snižuje. Testosteron je nejdůležitější steroidní hormon ze skupiny mužských pohlavních hormonů, androgenů. U mužů i žen testosteron stimuluje růst pubického ochlupení, ovlivňuje koncentraci některých enzymů v ledvinách, stimuluje erytropoézu a zvyšuje libido, soutěživost a agresivitu, hraje důležitou roli v nárůstu svalové hmoty a při prevenci osteoporózy.

Jaké problémy může způsobit nadbytek androgenů u žen?

Nadbytek androgenů, většinou zastoupených testosteronem, může kromě zvýšeného pocitu energie, akčnosti, průbojnosti a zvýšené sexuální touhy, způsobit i řadu zdravotních problémů. Pokud to vezmeme od těch méně závažných k vážnějším, tak se jedná o problémy s pletí, zvýšený růst vlasů, mužský typ ochlupení, růst vousů, nepravidelná či žádná menstruace. Zvýšená hladina androgenů může způsobit tzv. hyperandrogenní syndrom či syndrom polycystických ovarií. Konečným důsledkem může být neplodnost.

Jak se tyto hormony testují?

Testují se hladiny testosteronu a ev. dalších parametrů v krvi. Z jedné zkumavky krve je dnes zpravidla každá biochemická laboratoř schopna určit vše potřebné.

Jak se problémy s androgeny u žen léčí?

Zvýšené hladiny androgenů se řeší tzv. antiandrogenní terapií. Používají se léky – antiandrogeny, které blokují účinek androgenních hormonů.

Odpovídá:  doc. PharmDr. Radek Kučera, Ph.D.  Oddělení imunochemické diagnostiky Fakultní nemocnice Plzeň