Nezisková organizace pro vaši lepší informovanost

Diabetes

Diabetes mellitus je označení skupiny stavů spjatých s neschopností organismu tvořit a/nebo využívat inzulin. Hormon inzulin produkují B-buňky pankreatu. Reguluje transport glukózy do většiny buněk a spolu s glukagonem udržuje glykémii v úzkém rozmezí. Pokud je sekrece inzulinu nedostatečná nebo inzulin neúčinný anebo jsou buňky rezistentní na jeho působení (inzulinová rezistence), glykémie zůstává vysoká a tělesné buňky „hladovějí“.

Většina tkání závisí na glukóze jako zdroji energie a všechny kromě některých, jako je mozek a nervový systém, jsou závislé na transportu regulovaným inzulinem.

Znaky a příznaky diabetu - vztahují se k hyperglykémii, hypoglykémii (nízké glykémii) a ke komplikacím diabetu.

Příznaky diabetu 1. a 2. stupně typu s hyperglykémií: žízeň, časté močení, únava, nausea, zvracení, bolesti břicha (zejména u dětí), rozmazané vidění, pomalu se hojící infekce, ztuhlost a palčivé bolesti nohou, erektilní dysfunkce u mužů, poruchy menstruace u žen, tachypnoe (v akutní fázi).

Příznaky rozvíjející se hypoglykémie: náhlý výrazný hlad, bolest hlavy, úzkost, pocení, zmatenost, třes, slabost, dvojité vidění, křeče, kóma.

Hypoglykémii je potřeba ihned po zjištění účinně léčit, neboť může vést k bezvědomí.

Vice informací na www.laboratornitesty.cz

Přečtěte si zajímavé články o problematice diabetu.