Nezisková organizace pro vaši lepší informovanost

Napsali o nás

. LAB TESTS ONLINE. Co o vás prozradí krev?

Odebrali vám krev a v ruce držíte výsledky vyšetření. Zkratky od shora dolů, kterým vůbec nerozumíte. Lékař vám vše vysvětlil, zabouchli jste dveře ordinace, ale polovinu informací jste zapomněli a tu druhou potřebujete objasnit. Můžete nad tím mávnout rukou, ale můžete se také aktivně zajímat o to, co vám vlastně je. Právě pro vás už 13 let funguje informační projekt Lab Tests Online. Přečtěte si zde

. Jak bezpečně na internet

Na internetu najdete obrovské množství informací o nemocech, o jejich příčinách nebo o jejich testování. Ale jak poznáte, že jim můžete věřit? Že za nimi nestojí prodejci potravinových doplňků nebo různí šarlatáni. Jedním z ukazatelů je HONcode, švýcarský certifikát kvality, který je udělen jen stránkám poskytujícím odborné a důvěryhodné zdravotnické informace. Přečtěte si více zde

. Prozradí krev rakovinu?

Krev je nesmírně zajímavá tekutina a laboratorními testy se z ní dá zjistit spousta věcí. Vybrané zajímavosti si můžete přečít v časopisu Blesk zdraví zde

. Nepleťte si srdeční selhání se špatnou fyzičkou.

O průlomové diagnostice s profesorem Radkem Pudilem. Článek z www.aktualne.cz

. Co znamenají zkratky na žádance. 2. díl.

Na stopě rizikům pro srdce a cévy. Článek z časopisu Moje zdraví zde:

. Laboratorní testy. Co znamenají zkratky na žádance. 1. díl.

Opouštíte ordinaci lékaře s žádankou na laboratorní vyšetření. Na formuláři je zaškrtnuto několik zkratek. Pomůžeme vám jim porozumět, abyste věděli, o čem budou vypovídat zjištěné hodnoty. Článek z časopisu Moje zdraví zde:

. Jak získáte informace o svém zdraví?

Číst a psát umíme všichni, někteří i v mnoha jazycích. V dnešní době ale ještě potřebujeme ovládat zdravotní gramotnost. Umožňuje nám přímější cestu ke zdravotní péči a preventivním vyšetřením, která nás chrání a včas odhalují rizika nemoci. Článek z časopisu Moje zdraví zde:

. Budujete kariéru? Nechte si vyšetřit krev.

Zdraví je nesmírně důležitou, ale velmi podceňovanou součástí budování kariéry. Jakou roli zde hraje laboratorní diagnostika se dočtete v článku, který vyšel v Hospodářských novinách. PDF zde:

. Víte, co skrývá vaše krev?

Nechte si co nejrychleji vyšetřit krev. Čas zde hraje zásadní roli. V duchu těchto naléhavých otázek probíhá od dubna do konce června v čekárnách praktických lékařů a na internetu kampaň zaměřená na prevenci a lepší informovanost pacientů. Kampaň probíhá pod záštitou ústavu Zdravotní gramotnost národa a za finančního přispění sdružení Czedma a IDS Česká republika.  Tisková zpráva zde:

. Prášky na mozek? Ano!

Deprese, ale také Alzheimerova choroba. Za obojím může být něco tak zdánlivě nevinného, jako je nedostatek vitaminu B12 a hořčíku. PDF Blesk zdraví zde:

. Rozluštíte hádanku?

Pokud máte hladinu cholesterolu v krvi zvý-šenou, nebo dokonce vysokou, musíte upravit svůj jídelníček, a to dlouhodobě. Nestačí to jen před kontrolou u lékaře. PDF Krásná&Zdravá zde:

. Pro co hned do lékárny?

Nedostatek hořčíku, neboli magnézia, si každý ihned spojí se svalovými křečemi. Jenže málo hořčíku v těle způsobuje i mnohem závažnější komplikace. PDF zde:

. Test hrazený pojišťovnami odhalí včas vážné ohrožení těhotenství

Nový test z krve odhalí včas ohrožení těhotné ženy i plodu preeklampsií, kdy placenta nefunguje správně, takže plod nemá dost kyslíku a živin. PDF ČTK zde:

Test hrazený poj išťovnami  odhalí  včas vážné
ohrožení  těhotenství

. Jednorázový detox. Nesmysl.

Vlivů, které naše tělo zatěžují, je bohužel spousta a mnohé na nás působí dlouhodobě. Jednorázová detoxikace tedy vůbec nic neřeší. Musíme trvale změnit sebe i své okolí. PDF zde:

. Proč bychom měli znát výsledky laboratorních testů?

Jsme vzdělanější, žijeme ve věku informačních technologií, a touha vědět víc a rozumět je pro nás lépe dosažitelná. A to se týká i zdravotní péče, do které chceme zasahovat a spolurozhodovat o jejím průběhu. PDF i60 zde:

. Co s tím lepkem budeme dělat?

Z médií se na nás hrnou poplašné zprávy o škodlivosti lepku, výživoví poradci ho přirovnávají k největším zabijákům našeho zdraví. Na druhé straně lékaři vysvětlují, že lepek vysloveně škodí jen lidem, kteří jsou na něj alergičtí nebo mají nemoc zvanou celiakie. Co s tím? PDF časopis Pekař a cukrář zde:

. Laboratorní testy: co o vás prozradí a proč jsou potřebné.

PDF časopisu Zdraví zde: