Nezisková organizace pro vaši lepší informovanost

Vysoký krevní tlak. Nebolí, ale škodí.

Vysoký krevní tlak. Nebolí, ale škodí.
19.5.2016 | Archiv članků
autor: Zdravotní gramotnost národa

Možná vám lékař vysoký tlak naměřil, doporučil léčbu, ale vám se nechce brát prášky. Anebo o něm stále nevíte. Vysoký krevní tlak se vůbec nemusí projevovat a přitom tiše vyčkávat na svoji příležitost. Neléčený nebo špatně léčený krevní tlak může závažným způsobem poškodit ledviny nebo srdce a přivodit tak selhání těchto orgánů. A není to žádné zbytečné strašení. Podle odhadů je asi čtvrtina úmrtí ve skupině lidí starších 40 let zapříčiněna právě tímto onemocněním.

Proč je vysoký tlak nebezpečný?

Vysvětlení není ani složité. Krevní tlak je vlastně síla, kterou působí krev na stěny cév, v nichž koluje. Zjistíme ji pomocí tonometru. Při měření krevního tlaku získáme dvě hodnoty např.: 120/80. První a důležitější číslo označuje systolický tlak, který vzniká při srdeční stahu. Systolický tlak vám říká, v jakém stavu jsou vaše cévy. Čím je vyšší, tím méně pružné cévy jsou a nezvládnou se roztahovat a reagovat na průtok krve. Druhá, ta nižší hodnota je měřena při uvolnění srdečního svalu a nazývá se diastolický tlak. Pokud vysoký tlak neléčíte, dochází k nebezpečným změnám na tepnách. Levá srdeční komora je zvětšena, což je důsledkem neúměrného zatížení, zvláště levé části srdce. Napoví vám ECHO, RTG a EKG vyšetření.

Nebezpečí vysokého krevního tlaku:

  • poškození jemných cév v ledvinách a únik krve do moči
  • infarkt myokardu a angina pectoris (svíravá bolest na hrudi vystřelující z hrudi do levé ruky či zad, obtížné dýchání, pocení)
  • srdeční selhání (bušení srdce, arytmie, obtížné dýchání, kašel, vykašlávání krve, pocení, bolest na hrudi, otoky)
  • selhání ledvin (únavu, málo moči, otoky, nevolnost až zvracení, bolest hlavy; u akutní: až ztráta vědomí; u chronické: bledost, svědění kůže, bolest hrudi, kostí)
  • cévní mozková příhoda, mrtvice mozku (strach, zmatenost, pokleslý jeden ústní koutek, jazyk k jedné straně, poruchy řeči, necitlivost jedné poloviny tváře, poruchy vidění, bolest hlavy, poruchy paměti, motání hlavy, poruchy pohybu jedné poloviny těla, ochrnutí)
  • postižení zraku (projevuje zamlženým viděním a bolestí hlavy) atd.


Mám ho vysoký a chci ho zkrotit

Velmi důležité je poučení nemocného o povaze onemocnění a nutnosti změny životního stylu. Absolutní zákaz kouření je klíčovým opatřením! Dále přiměřená fyzická aktivita 3-4x týdně, důležité je vybrat si cvičení, které vás baví a u kterého vydrží. Ať už je to chůze, běh, plavání nebo třeba jízda na kole. Dietní opatření zahrnují i omezení vyšší spotřeby alkoholu, omezení solení (do 5-6 g denně), zvýšení konzumace ovoce a zeleniny. Lékař pak rozhoduje o nasazení léků. Krevní tlak by měl být snížen na cílové hodnoty pod 140/90 u všech a pod 130/80 u diabetiků, pacientů se zvýšeným rizikem, po mozkové příhodě nebo infarktu myokardu, s onemocněním ledvin. Tak lze dosáhnout pokles kardiovaskulární úmrtnosti o téměř 20 % a úmrtnosti na mozkové příhody o více jak 40 %. Viz http://www.ikem-kardiologie.cz

Jedna rada na závěr

Výhodné je domácí měření TK (selfmonitoring), kdy si pacient měří tlak několikrát denně v domácích podmínkách a lékaři přinese záznam hodnot. Přibližně ve stejnou hodinu by měla být vždy zaznamenána hodnota ranní a večerní a pak v průběhu dne kdykoli. Domácí měření je jedním ze způsobů jak diagnostikovat tzv. hypertenzi bílého pláště (v ordinaci pacientovi naměří lékař vysoký krevní tlak, zatímco v domácích podmínkách jsou hodnoty tlaku v normě). Více o vyšetření a léčbě hypertenze na http://www.labtestsonline.cz