Nezisková organizace pro vaši lepší informovanost

Máte vysoký cholesterol? Myslete na to, co jíte!

Máte vysoký cholesterol? Myslete na to, co jíte!
2.4.2015 | Archiv članků
autor: Zdravotní gramotnost národa

ZJISTILI VÁM PŘI NÁHODNÉM VYŠETŘENÍ VYŠŠÍ HLADINU CHOLESTEROLU? PAK VÁM TAKY JISTĚ ŘEKLI, ŽE JE NAMÍSTĚ ZMĚNIT JÍDELNÍČEK A ZAČÍT SE TROCHU VÍC STARAT OSVÉ ZDRAVÍ. VÍTE, CO VŠECHNO BYSTE MĚLI DĚLAT PRO TO, ABY BYL VÁŠ CHOLESTEROL V NORMĚ?

 

Možná nejste velký jedlík, ale
ráno si dáte ke snídani bílý
rohlík s tučným sýrem, v poledne místo pořádného oběda bagetu s majonézou ak večeři do sebe hodíte vepřovou
kotletu s pořádně omaštěnými brambory.
Mezi tím možná sníte nějakou sušenku nebo
si dopřejete zákusek. Není divu, že pak
krevní testy mohou ukázat zvýšenou hladinu
LDL (tzv. špatného cholesterolu). Bohužel
právě LDL cholesterol je hlavním rizikovým
faktorem aterosklerózy neboli usazování se do
stěn tepen, ave finále pak připravuje cestu
k srdečnímu onemocnění. Cholesterol je na
druhou stranu látka podobná tuku, která je
pro náš organismus velmi důležitá. „Je sou-částí každé buňky jako složka biologických
membrán aslouží jako výchozí látka pro
tvorbu všech steroidních hormonů, které
jsou produkovány různými žlázami azajišťují
spoustu funkcí,“ vysvětluje MUDr.Roman
Cibulka z ordinace pro poruchy metabolismu Ústavu klinické biochemie ahematologie FN aLF UK v Plzni. Jak vidno, bez
cholesterolu bychom žít nemohli.

Možná nejste velký jedlík, ale ráno si dáte ke snídani bílý rohlík s tučným sýrem, v poledne místo pořádného oběda bagetu s majonézou a k večeři do sebe hodíte vepřovou kotletu s pořádně omaštěnými brambory. Mezi tím možná sníte nějakou sušenku nebo si dopřejete zákusek. Není divu, že pak krevní testy mohou ukázat zvýšenou hladinu LDL (tzv. špatného cholesterolu). Bohužel právě LDL cholesterol je hlavním rizikovým faktorem aterosklerózy neboli usazování se do stěn tepen, a ve finále pak připravuje cestu k srdečnímu onemocnění. Cholesterol je na druhou stranu látka podobná tuku, která je pro náš organismus velmi důležitá. „Je součástí každé buňky jako složka biologických membrán a slouží jako výchozí látka protvorbu všech steroidních hormonů, které jsou produkovány různými žlázami a zajišťují spoustu funkcí,“ vysvětluje MUDr.Roman Cibulka z ordinace pro poruchy metabolismu Ústavu klinické biochemie a hematologie FN aLF UK v Plzni. Jak vidno, bez cholesterolu bychom žít nemohli.

ZDROJE CHOLESTEROLU

Tělo si cholesterol vyrábí zčásti v játrech, zbytek se mu dostává do těla potravou. „Bohatými potravinovými zdroji jsou potraviny živočišného původu, jako například maso, vnitřnosti, vaječný žloutek, tučné sýry a podobně. V potravinách rostlinného původu cholesterol není obsažen. Většina cholesterolu v našem těle je ale původu endogenního, tedy toho, který si organismus sám vyrobí. Jeho nadprodukce je zpravidla hlavní příčinou zvýšené hladiny cholesterolu v krvi.Tato nadprodukce je ovlivnitelná jen částečně, a to snížením příjmu nasycených tuků. Z velké části je způsobena poruchami využití cholesterolu. Při těchto poruchách se cholesterol hromadí v krvi v částicích LDL (low-density lipoprotein neboli zlý cholesterol), ze kterých se nemůže dostat do buněk, které by ho využily. Buňky však cholesterol nutně potřebují, a proto si nakonec vyrobí svůj vlastní. Poruchy receptorů pro LDL částice jsou většinou geneticky podmíněné, což ale neznamená, že všichni lidé se zvýšenou hladinou cholesterolu mají nějakou geneticky podmíněnou metabolickou poruchu. Je samozřejmě i druhá skupina pacientů, kteří si za zvýšenou hladinu mohou z větší části sami nevhodným životním stylem, například nadměrným příjmem živočišných tuků či nedostatkem pohybu,“ říká MUDr.Cibulka.

JÍDELNÍČEK A ZMĚNA ŽIVOTNÍHO STYLU

Možná si říkáte, že jeden párek nebo smažený sýr vás přece nezabije. Možná ne, ale mohl by. Hazardovat přece nemusíte. A pokud vám už není zrovna dvacet, pak byste měli nad svým životním stylem přemýšlet mnohem důkladněji.  „Změna jídelníčku by měla být základním opatřením při léčbě zvýšené hladiny cholesterolu. Bude samozřejmě účinnější u pacientů, u nichž je tato zvýšená hladina důsledkem nadměrného příjmu cholesterolu a nasycených tuků potravou, než u pacientů, kde je důsledkem vrozené poruchy využití cholesterolu s jeho následnou nadprodukcí. Tito lidé mohou být opravdu štíhlí, fyzicky aktivní a mohou jíst nízkotučnou cholesterolovou stravu, a přesto mohou mít v krvi zvýšenou hladinu cholesterolu,“ vysvětluje MUDr. Roman Cibulka. Protože ale neexistuje nějaká jednoduchá a běžně dostupná metoda, kterou by se u konkrétního jedince dal určit původ jeho zvýšeného cholesterolu, lékaři doporučují dietní opatření všem, kteří mají s vyšším cholesterolem problémy.

Jak se zjišťuje hladina cholesterolu a jak často bychom se měli nechat testovat?

Hladinu cholesterolu můžeme zjistit biochemickým vyšetřením krve. Každý dospělý člověk v České republice má nárok na jedno vyšetření jeho hladiny v rámci pravidelných preventivních prohlídek (v 18, 30, 40, 50 a60 letech), které by měli zajišťovat praktičtí lékaři. Vlastní stanovení cholesterolu (včetně HDL aLDL frakce) provádí většina biochemických laboratoří. U dětí se hladina cholesterolu vyšetřuje jen v případech výskytu předčasných kardiovaskulárních onemocnění v rodině nebo při známé hypercholesterolémii (zvýšená hladina cholesterolu) alespoň u jednoho z rodičů. Vyšetření zajišťují praktičtí lékaři pro děti a dorost při preventivních prohlídkách v pěti a třinácti letech.

Ideální je snížit příjem živočišných tuků a nahradit je rostlinnými, jíst více ryb a preferovat čerstvé potraviny před průmyslově vyráběnými.

Celý článek si můžete přečíst v časopise Zdraví 04/2015 nebo na www.laboratornitesty.cz v sekci Novinky