Superimunita COVID, záhada současné pandemie

autor: Zdravotní gramotnost národa
Lidé, kteří se dříve uzdravili z COVID-19, mají po očkování silnější imunitní odpověď než ti, kteří nikdy nebyli infikováni. Vědci se snaží zjistit proč.
14. října 2021 www.nature.com
Vědci doufají, že zmapováním rozdílů mezi imunitní ochranou, která pochází z infekce a vakcinací, pomůže najít bezpečnější a účinnější cestu k vyšší úrovni ochrany. Mnoho vědeckých týmů zkoumá tuto superimunitu – nebo také „hybridní imunitu“, jak ji většina vědců nazývá.
Nejnovější studie naznačují, že hybridní imunita je, alespoň částečně, způsobena imunitními hráči nazývanými paměťové B buňky. Většina protilátek vytvořených po infekci nebo očkování pochází z buněk s krátkou životností nazývaných plazmablasty a hladiny protilátek klesají, když tyto buňky nevyhnutelně odumírají. Jakmile jsou plazmablasty pryč, hlavním zdrojem protilátek se stávají mnohem vzácnější paměťové B buňky, které jsou aktivovány buď infekcí nebo očkováním.
Některé z těchto buněk vytvářejí kvalitnější protilátky než plazmablasty, říká Michel Nussenzweig, imunolog z Rockefelleru. Je to proto, že se vyvíjejí v orgánech zvaných lymfatické uzliny a získávají mutace, které jim v průběhu času pomáhají pevněji se vázat na spike protein. Když jsou lidé, kteří se zotavili z COVID-19, znovu vystaveni SARS-CoV-2, tyto buňky se množí a chrlí více těchto vysoce účinných protilátek.
Silné protilátky a důležitost času
Výzkumný tým izoloval stovky paměťových B buněk, z nichž každá vytváří jedinečnou protilátku, od lidí v různých časových intervalech po infekci a očkování. Přirozená infekce spustila protilátky, které ještě rok po infekci rostly v síle a šířce proti variantám, zatímco většina těch, které byly získány očkováním, se zdály, že se přestávají měnit během týdnů po druhé dávce. Paměťové B buňky, které se vyvinuly po infekci, měly také větší pravděpodobnost než buňky z očkování, aby vytvořily protilátky, které blokují varianty vyhýbající se imunitě, jako jsou Beta a Delta.
Mnoho studií hybridní imunity však nesledovalo příjemce vakcíny bez zkušenosti s covidem tak dlouho jako ty, kteří se zotavili z COVID-19, a je možné, že jejich B buňky vytvoří protilátky, které potřebují více času k získání síly, nebo další dávky vakcíny nebo obojí. Může trvat měsíce, než se stabilní zásoba paměťových B lymfocytů usadí a dozraje.
„Není divu, že lidé nakažení a očkovaní dostávají dobrou odpověď,“ říká Ali Ellebedy, imunolog B-buněk z Washingtonské univerzity v St. Louis, Missouri. "Porovnáváme někoho, kdo závod zahájil před třemi až čtyřmi měsíci, s někým, kdo závod zahájil nyní."
Posilovací výhody třetí dávky
Třetí dávka vakcíny by mohla umožnit lidem, kteří nebyli infikováni, dosáhnout výhod hybridní imunity, říká Matthieu Mahévas, imunolog z Neckerova institutu pro nemocné děti v Paříži. Jeho tým zjistil, že některé paměťové B buňky od příjemců vakcíny bez zkušeností s covidem dokázaly rozpoznat Beta a Delta dva měsíce po očkování. "Když posílíte toto nasazení, můžete si jasně představit, že vytvoříte silné neutralizační protilátky proti variantám," říká Mahévas.
Přeloženo z článku COVID super-immunity: one of the pandemic’s great puzzles uveřejněného na https://go.nature.com/3jzgxKQ (jedná se o překlad vybraných statí, celý článek viz odkaz)