Nezisková organizace pro vaši lepší informovanost

Kdy otestovat štítnou žlázu

Kdy otestovat štítnou žlázu
16.12.2020 | Archiv novinek
autor: Zdravotní gramotnost národa

Pacientů s onemocněním štítné žlázy přibývá velmi rychle. Je to dáno jednak samotným zvýšením výskytu autoimunitních onemocnění v populaci, tak i zlepšením a dostupností diagnostiky. Proto jsme se na diagnostiku poruch štítné žlázy zeptali profesora Ondřeje Topolčana z oddělení imunochemické diagnostiky Fakultní nemocnice v Plzni a nabízíme vám jasné a stručné odpovědi.

Kdy vzniká podezření na poruchy štítné žlázy? A co mohou způsobit za problémy?

Podezření vznikne buď při fyzikálním vyšetření – zvětšená štítná žláza, nebo z typických příznaků. Hormony štítné žlázy jsou regulačními hormony metabolizmu, při hypofunkci je vše zpomaleno a hyperfukci zrychleno. Nejběžnějším příznaky: u hypotyreózy pocit chladu, u hypertyreózy návaly horka a pocení. Hypofunkci mohou provázet depresivní stavy. Poruchy štítné žlázy jsou častější u žen a frekvence narůstá s věkem.

Které hormony se v souvislosti s tím sledují?

Sledují se: tyreotropin (TSH), a volné (free) frakce hormonů štítné žlázy: tyroxin (fT4) a trijodtyronin (fT3).

 

Jaká je funkce těchto hormonů?

Tyreotropin (TSH) stimuluje tvorbu hormonů ve štítné žláze: tyroxinu (T4) a trijodtyroninu (T3), kdy T3 je hlavním biologicky aktivním hormonem štítné žlázy. Předpokladem dostatečné syntézy hormonů ve štítné žláze je také dostatek jódu. Pro zajištění dostatečného přísunu jódu pro správnou funkci štítné žlázy se provádí v ČR plošná jodace kuchyňské soli. Na tvorbu hormonů štítné žlázy má nepříznivý vliv tvorba autoimunních protilátek (důsledek prodělaného onemocnění štítné žlázy).

Kdy je laboratorně testovat? Patří to i do běžné preventivní kontroly?

Testovat je doporučeno vždy při podezření na poruchy funkce štítné žlázy. Optimální by bylo preventivní vyšetření TSH a FT4 u všech žen nad 50 let 1x za 2 roky. Tuto prevenci se zatím nepodařilo legislativně prosadit. Řada lékařů však v rámci preventivních prohlídek fukci štítné žlázy vyšetřuje. Rovněž by vyšetření fukce štítné žlázy mělo být součástí vyšetření psychických poruch u seniorů. Zvláštní kapitolou je vyšetření TSH a protilátek proti tyroidální peroxidáze (antiTPO) v těhotenství. Studie prokázaly souvislost psychomotorických poruch u dětí s poruchou funkce štítné žlázy matky. Zatím se však nepodařilo v ČR prosadit plošné vyšetřování poruch štítné žlázy v těhotenství.

 

Mají si štítnou žlázu nechat vyšetřovat samoplátci?

Uvažovat o tom, že si zaplatím testy štítné žlázy má smysl v těhotenství. Pokud není vyšetření štítné žlázy v těhotenství indikováno, doporučujeme nechat si vyšetřit TSH a antiTPO.

Existuje léčba při nedostatku/nadbytku hormonů?

Existuje léčba ve formě tablet. Při nedostatku jde o substituci hormonů, a to jak tyroxinu, tak kombinaci tyroxinu a trijodtyroninu. Nedostatek jódu se řeší podáváním tablet s obsahem jódu. Problém s nedostatkem jódu v potravě se podařilo vyřešit plošnou jodací kuchyňské soli. U hyperfunkce štítné žlázy se používají blokátory tvorby hormonů štítné žlázy.

 

Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s informačním portálem www.laboratornitesty.cz/www.labtestsonline.cz, který pomáhá pacientům ve snadné orientaci v laboratorních vyšetřeních.