Nezisková organizace pro vaši lepší informovanost

Co vše na nás prozradí krev?

Co vše na nás prozradí krev?
28.4.2020 | Archiv novinek
autor: Zdravotní gramotnost národa

Díky ní naším tělem kolují kyslík, živiny, vitaminy, hormony či enzymy. Má vliv na imunitu a taky na udržení tělesné teploty. Prozradí jaké máte choroby i váš životní styl, ale taky to, jak zvládáte stres a co byste měli zařadit do jídelníčku.

Krevní skupina se dědí a typu mají oba rodiče. Odhalení čtyř základních krevních skupin patřilo k významným medicínským objevům na počátku 20. století. Tři první sice identifkoval vídeňský lékař Landsteiner v roce 1900, ale specifkaci krevních skupin má na svědomí český doktor Jan Jánský. Ten k původním třem přidal ještě čtvrtou.
Máme tedy základní krevní skupiny: A, B, O a AB. Celosvětověje nejrozšířenější „nulka“, ale v České republice ji předstihuje „áčko“. Nejvzácnější je typ AB. Lidé s nulou jsou univerzální dárci, to znamená, že svou krev můžou darovat komukoli. Ti, co mají AB, jsou zase univerzální příjemci. Kromě krevních skupin se ještě rozlišuje Rh faktor, který je buď pozitivní (Rh+), nebo negativní (Rh-), většina lidí má pozitivní faktor. Největší význam mají tyto údaje samozřejmě pro krevní transfúzi, při transplantacích orgánů či krvetvorných buněk. Znalost krevní skupiny je ovšem důležitá i v jiných oborech, například v soudním lékařství.

Celý článek, který vyšel v časopisu Vlasta, si můžete přečíst zde