Nezisková organizace pro vaši lepší informovanost

Aktuality a zajímavosti


Jaké nemoci seniorů jsou pro zdravotní pojišťovny nejdražší?

Jaké nemoci seniorů jsou pro zdravotní pojišťovny nejdražší?

21.6.2022 | Zdravotní gramotnost národa
Na zdravotní péči o osoby ve věku 65 a více let připadají dlouhodobě dvě pětiny celkových výdajů zdravotních pojišťoven. V roce 2019 to bylo 132 mld. Kč, tedy 43 % z celkových výdajů. Průměrné roční výdaje na jednoho seniora ve věku 65–84 let dosáhly bezmála 60 tis. Kč, starší senioři stáli zdrav ... číst celý článek »
HPV: virus, který nás zbytečně zabíjí

HPV: virus, který nás zbytečně zabíjí

15.5.2022 | Zdravotní gramotnost národa
Na následky rakoviny způsobené viry HPV zemře v Česku každý den jedna žena. Je to zbytečné, existuje totiž účinná prevence. Bilance je opravdu neradostná. Ročně onemocní kolem 800 žen a polovina z nich rakovině děložního čípku, způsobené viry HPV, podlehne. Jde přitom o ... číst celý článek »
Nová brožura: Včasné odhalení rakoviny děložního čípku

Nová brožura: Včasné odhalení rakoviny děložního čípku

20.2.2022 | Zdravotní gramotnost národa
Rakovina děložního čípku je celosvětově čtvrté nejčastější nádorové onemocnění u žen. Pomocí HPV DNA testu lze naopak spolehlivě zjistit, zda v těle máte infekci HPV, která může představovat riziko rozvoje rakoviny děložního čípku. Přinášíme novou brožuru pro lékaře a pro každou ženu. ... číst celý článek »
Superimunita COVID, záhada současné pandemie

Superimunita COVID, záhada současné pandemie

20.10.2021 | Zdravotní gramotnost národa
Lidé, kteří se dříve uzdravili z COVID-19, mají po očkování silnější imunitní odpověď než ti, kteří nikdy nebyli infikováni. Vědci se snaží zjistit proč. 14. října 2021 www.nature.com Vědci doufají, že zmapováním rozdílů mezi imunitní ochranou, která pochází z infekce a vakcin ... číst celý článek »
Srdeční selhání

Srdeční selhání

15.10.2021 | Zdravotní gramotnost národa
Češi si v souvislosti se srdečním selháním nejčastěji vybaví infarkt, arytmii, anginu pectoris. Srdeční selhání jim nic neříká, a přitom s ním žije v ČR přes 200 tisíc pacientů. A ještě velké množství těch, kteří o svém onemocnění nevědí. V tomto případě je nejdůležitější včasná diagnostika, kter ... číst celý článek »
1
...
Další